Za nami największa w Polsce impreza dotycząca zielonej infrastruktury

W dniach 19 - 21 września 2019 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja z okazji 10-cio lecia Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” pt.  Stan obecny, problemy i możliwości wdrażania Zielonej Infrastruktury we współczesnych miastach ze szczególnym uwzględnieniem zielonych dachów i żyjących ścian. Podczas dwóch pierwszych dni wygłoszonych zostało 40 referatów w salach wykładowych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Trzeciego dnia odbył się wyjazd studyjny, w ramach którego zaprezentowane zostały przykłady wrocławskiej zielonej infrastruktury, a na zakończenie – uczta doznań estetycznych i kulinarnych w Arboretum w Wojsławicach.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 19 krajów: Austrii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Iranu, Meksyku, Niemiec, Polski, Portugalii, Singapuru, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.  Można było spotkać tu przedstawicieli świata nauki, architektów,  architektów krajobrazu, urbanistów, ogrodników, szkółkarzy, producentów materiałów do budowy zielonych dachów i żyjących ścian oraz pracowników Urzędów Miejskich i Gminnych z wielu polskich miast.

Konferencję otworzyła prezes Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” Marta Weber-Siwirska, która wyjaśniła iż wybór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na świętowanie jubileuszu stowarzyszenia nie był dziełem przypadku. To właśnie tu zrodził się pomysł założenia organizacji, w tym miejscu zlokalizowana jest jej siedziba, a większość naukowców zrzeszonych w PSDZ to pracownicy tej właśnie uczelni.

Sesję otwierającą konferencję uświetnił swoją obecnością JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka. Wykład okolicznościowy wygłoszony przez JM Rektora pokazał uczestnikom konferencji jak wiele działań związanych z zieloną infrastrukturą podejmowanych jest na wszystkich wydziałach UP, w tym flagowy program uczelni „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia”.

Następnie Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Katarzyna Szymczak-Pomianowska przedstawiła cały wachlarz ekologicznych działań podejmowanych przez miasto. Niektóre z nich prowadzone są we współpracy z PSDZ. Natomiast dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu na UP - dr hab. inż. arch. Irena Niedźwiecka-Filipiak zwróciła uwagę słuchaczy na fakt, że zielona infrastruktura dotyczy nie tylko terenów zurbanizowanych, lecz także wiejskich.

Wśród gości wygłaszających referaty zamawiane był także prezydent Światowej Sieci Zielonej Infrastruktury (WGIN) prof. Manfred Kohler oraz prezydent Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Zielonych Dachów i Żyjących Ścian (EFB) Dusty Gedge. Tematem referatu prof. Kohlera było znaczenie zielonych dachów i żyjących ścian dla współczesnych miast borykających się z wieloma problemami związanymi z gęstą zabudową, zmianami klimatycznymi i poszukiwaniem oszczędności.

Z kolei Dusty Gedge skupił uwagę słuchaczy przede wszystkim na rodzajach wsparcia umożliwiających  zwiększenie zieleni w miastach (w postaci zielonych dachów i żyjących ścian) realizowanych  przez władze miast na całym świecie.

Na zakończenie konferencji wszystkich czekała nie lada gratka: dwa referaty zamykające wydarzenie. Pierwszy z nich wygłosiła Laura Gatti, autorka budzących powszechny podziw, przesyconych drzewami budynków stanowiących pionowe lasy, w tym najbardziej rozpoznawalny „Bosco Verticale” zlokalizowany Mediolanie. Pani Gatti mówiła o konieczności indywidualnego podejścia do doboru roślin  w każdym z tych wymagających projektów i jak istotne są liczne analizy poprzedzające odpowiedni wybór nie tylko drzew, ale każdej rośliny.

Ostatni referat wygłosił niezwykle ekspresyjny Dhiru Thadani – światowej sławy architekt i urbanista, autor wielu wielkoformatowych projektów, niejednokrotnie całych miast, a także autor książek. Było to swoiste wręcz przedstawienie, które niczym narkotyk wciągnęło wszystkich słuchaczy wywołując stały niedosyt słów i obrazów przedstawianych przez prelegenta.

Konferencja przebiegała w przyjaznej, rodzinnej atmosferze, która przyczyniła się do wzmocnienia przyjaźni i współpracy zawodowej oraz do nawiązania nowych kontaktów.

Czy wydarzenie było udane? Najlepszym tego wskaźnikiem są odczucia uczestników konferencji, a liczba maili i telefonów z ciepłymi słowami podziękowań mówi nam, że warto było się starać.

Zapraszamy do obejrzenia RELACJI FOTOGRAFICZNEJ Z KONFERENCJI

Historia aktualności

2021 (10)
2020 (21)
2019 (6)
2018 (16)
2017 (6)
2016 (23)
2015 (11)
2014 (19)
2013 (30)
2012 (12)

Pages