O projekcie "Utworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście Piastów" na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy o dofinansowanie projektu Utworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście Piastów. Beneficjentem projektu jest Miasto Piastów. Partnerami Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone" i Norwegian Association for Green Infrastructure

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany. Nad przygotowaniem wniosku aplikacyjnego ze strony PSDZ współpracowały: dr inż. Marta Weber-Siwirska Prezes Zarządu i Katarzyna Wolańska Członek Zarządu.

Finansowany jest w 85% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85% pochodzi z MF EOG a 15% z budżetu państwa).

Całkowity koszt projektu wynosi 4,6 mln zł (1,1 mln euro), w tym przyznane dofinansowanie to 3,9 mln zł (908 tys. euro).

Celem realizacji projektu jest zmniejszenie wrażliwości miasta na postępujące zmiany klimatu, zapobieganie tym zmianom oraz przystosowanie się do ich skutków.

Projekt zakłada realizację jednego przedsięwzięcia inwestycyjnego dotyczącego utworzenia zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Piastów. Zaplanowano utworzenie zielonych dachów, zielonych ścian, zieleńców miejskich, zielonych przystanków, farm owocowo-warzywnych, ogrodów deszczowych, renaturalizacji rowu, posadowienie mikroturbin wiatrowych na zielonych dachach, likwidację zasklepień gruntu, utworzenie zielonych pergoli nad chodnikami.

Komponent inwestycyjny został uzupełniony przez działania edukacyjno-informacyjne, które mają na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie zmian klimatu i zapobiegania tym zmianom.

Jako efekty projektu wskazuje się:

  • redukcję emisji gazów cieplarnianych na terenie miasta,
  • zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście,
  • poprawę systemu małej retencji w mieście,
  • wzrost świadomości obywateli w zakresie zmian klimatu,
  • poprawę jakości życia mieszkańców.

Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem „Dachy Zielone” oraz Norwegian Association for Green Infrastructure z Norwegii.

Umowa o dofinansowanie została zawarta 2 grudnia 2021 roku a planowana data zakończenia jego realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.

Informacja o przyznanym dofinansowaniu na stronie Miasta Piastów. Dla projektu jest prowadzona dedykowana podstrona internetowa na stronie PSDZ.

Historia aktualności

2024 (48)
2023 (66)
2022 (59)
2021 (40)
2020 (21)
2019 (6)
2018 (16)
2017 (6)
2016 (23)
2015 (11)

Pages